Question

1) Doon Company incurred the following costs while producing 560 ​units: direct​ materials, $9 per​ unit;...

1)

Doon Company incurred the following costs while producing 560 ​units: direct​ materials, $9 per​ unit; direct​ labor, $30 per​ unit; variable manufacturing​ overhead, $14 per unit; total fixed manufacturing overhead​ costs, $11,200​; variable selling and administrative​ costs, $3 per​ unit; total fixed selling and administrative​ costs, $7,280. There are no beginning inventories.

What is the ending balance in Finished Goods Inventory using variable costing if 400 units are​ sold?

Homework Answers

Answer #1

Answer : $8,480

Explanation :

Unit product cost using variable costing :

= Direct materials + Direct labor + Variable manufacturing overhead

= $9 + $30 + $14

= $53 per unit

Units left in Ending Inventory = Units Produced - Units Sold

= 560 units - 400 units

= 160 units

Ending Balance in Finished Goods Inventory = Units in Ending Inventory × Unit product cost using variable costing

Ending Balance in Finished Goods Inventory = 160 units × $53 per unit

Ending Balance in Finished Goods Inventory = $8,480 .

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Burns Company incurred the following costs during the year: direct materials $23.50 per unit; direct labor...
Burns Company incurred the following costs during the year: direct materials $23.50 per unit; direct labor $15.30 per unit; variable manufacturing overhead $17.50 per unit; variable selling and administrative costs $9.60 per unit; fixed manufacturing overhead $126,000; and fixed selling and administrative costs $11,000. Burns produced 6,300 units and sold 6000 units. Determine the manufacturing cost per unit under (a) absorption costing and (b) variable costing. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.)
​McFarlane, Inc. reports the following​ information: Units produced 580 units Units sold 400 units Sales price...
​McFarlane, Inc. reports the following​ information: Units produced 580 units Units sold 400 units Sales price $ 160 per unit Direct materials $ 29 per unit Direct labor $ 12 per unit Variable manufacturing overhead $ 15 per unit Fixed manufacturing overhead $ 17800 per year Variable selling and administrative costs $ 6 per unit Fixed selling and administrative costs $ 13900 per year There are no beginning inventories. What is the ending balance in Finished Goods Inventory using variable​...
During its first year of operations, the McCormick Company incurred the following manufacturing costs: Direct materials,...
During its first year of operations, the McCormick Company incurred the following manufacturing costs: Direct materials, $5 per unit, Direct labor, $3 per unit, Variable overhead, $4 per unit, and Fixed overhead, $290,000. The company produced 29,000 units, and sold 19,500 units, leaving 9,500 units in inventory at year-end. Income calculated under variable costing is determined to be $365,000. How much income is reported under absorption costing? Multiple Choice $365,000 $460,000 $329,000 $655,000 $270,000 Jeter Corporation had net income of...
Dobosh Corporation has provided the following information: Direct materials $7.05 per unit Direct labor $3.65 per...
Dobosh Corporation has provided the following information: Direct materials $7.05 per unit Direct labor $3.65 per unit Variable manufacturing overhead $1.60 per unit Fixed manufacturing overhead $113,400 per period Sales commissions $1.50 per unit Variable administrative expense $0.55 per unit Fixed selling and administrative expense $36,450 per period Required: a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 8,000 units? b. For financial reporting purposes, what is the total amount of prime costs...
Expected unit sales 5,000 Price per unit $20 Variable product costs per unit: Materials $3.25 Labor...
Expected unit sales 5,000 Price per unit $20 Variable product costs per unit: Materials $3.25 Labor $4.50 Variable overhead $2 Fixed product cost: Manufacturing overhead $16,800 Period costs (totals): Research & development $3,000 Marketing 7,000 Administration 10,000 Additional information: no beginning work in process or raw materials inventories. The allocation base for manufacturing overhead is estimated production volume. Beginning finished goods inventory totaled 400 units at a cost of $12.75 per unit. Management wants ending finished goods inventory to be...
The following manufacturing costs were incurred by the Walmart Company in 2019: Direct Materials $112,500 Direct...
The following manufacturing costs were incurred by the Walmart Company in 2019: Direct Materials $112,500 Direct Labor $175,000 Manufacturing overhead $235,000 These costs were incurred to produce 25,000 units of product. Variable manufacturing overhead was 80% of the direct materials cost. In 2020, the direct material and variable overhead costs per unit will increase by 15%, but the direct labor costs per unit are not expected to change. Fixed manufacturing costs are expected to increase by 7.5%. The company is...
Learned Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $...
Learned Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 5.00 Direct labor $ 3.60 Variable manufacturing overhead $ 1.20 Fixed manufacturing overhead $ 29,250 Sales commissions $ 0.40 Variable administrative expense $ 0.30 Fixed selling and administrative expense $ 9,750 Required: a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 6,500 units? b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred...
#6 Schwiesow Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials...
#6 Schwiesow Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 7.05 Direct labor $ 3.50 Variable manufacturing overhead $ 1.65 Fixed manufacturing overhead $ 11,000 Sales commissions $ 1.00 Variable administrative expense $ 0.40 Fixed selling and administrative expense $ 5,500 For financial reporting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 5,000 units is closest to: $5,500 $8,300 $12,500 $7,000 #3 Kesterson Corporation has provided the following information: Cost per...
Lagle Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $...
Lagle Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 5.30 Direct labor $ 4.00 Variable manufacturing overhead $ 1.45 Fixed manufacturing overhead $ 8,500 Sales commissions $ 1.90 Variable administrative expense $ 0.35 Fixed selling and administrative expense $ 7,200 For financial reporting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 5,000 units is closest to:
Direct Materials          $10 per unit Direct Labor                $20 per unit Variable OH costs    $10 per unit...
Direct Materials          $10 per unit Direct Labor                $20 per unit Variable OH costs    $10 per unit Fixed OH costs         $240,000 per year      In addition to the information provided above the Company also had:               Variable selling and administrative expenses    $4 per unit                Fixed selling and administrative expenses     $120,000 per year      Prepare and Income Statement for Vijay Company using the traditional absorption costing method and an income statement using the variable costing method assuming they sold 30,000...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT
Active Questions
  • XYZ is a calendar-year corporation that began business on January 1, 2017. For 2018, it reported...
    asked 15 minutes ago
  • Although aging and death are realities that all individuals have to deal with at some point...
    asked 39 minutes ago
  • Implement the following functions with AVR assembly language 1) 2-byte addition (i.e, addition on 16-bit numbers)...
    asked 48 minutes ago
  • Assume you have a chemical compound (HA) that is a weak acid which changes color upon...
    asked 1 hour ago
  • A company has two divisions. The first division consists of project management and generated $4,523,367 of...
    asked 1 hour ago
  • Practice Quiz 1 Use the following information to answer questions 1 through 5.                              &
    asked 1 hour ago
  • 3) The corrosion of iron is an electrochemical process that involves the standard reduction potentials given...
    asked 1 hour ago
  • Type or paste question here In 2015, the United States is still recovering from the recession....
    asked 1 hour ago
  • Failures of a critical machine part due to cyclical vibration has a gamma distribution with a...
    asked 2 hours ago
  • f(x)=ln(1+2x), a=4,n=3,3.7<=x<=4.3 (b) Use Taylor's Inequality to estimate the accuracy of the approximation f  Tn(x) when x...
    asked 2 hours ago
  • What is the meaning of convergent and divergent series? Explain your answer with example.
    asked 2 hours ago
  • Based on what you have learned in the textbook about feminism, discuss the approach by the...
    asked 3 hours ago