Question

Diego Company manufactures one product that is sold for $78 per unit. The following information pertains...

Diego Company manufactures one product that is sold for $78 per unit. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 60,000 units and sold 55,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 28 Direct labour $ 12 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 3 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 1,260,000 Fixed selling and administrative expenses $ 654,000 Required: 1. What is the unit product cost under variable costing?

Homework Answers

Answer #1

Direct materials = $28

Direct labour = $12

Variable manufacturing overhead = $2

Variable selling and administrative = $3

Fixed manufacturing overhead = $1,260,000

Fixed selling and administrative expenses = $654,000

Unit product cost under variable costing = Direct materials + Direct labour + Variable manufacturing overhead

= 28 + 12 + 2

= $42

Variable manufacturing overhead, Variable selling and administrative, Fixed manufacturing overhead and Fixed selling and administrative expenses are considered as period costs under variable costing.

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Diego Company manufactures one product that is sold for $78 per unit. The following information pertains...
Diego Company manufactures one product that is sold for $78 per unit. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 60,000 units and sold 55,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 28 Direct labour $ 12 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 3 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 1,260,000 Fixed selling and administrative expenses $ 654,000 3. What is the company’s total contribution...
Diego Company manufactures one product that is sold for $73 per unit in two geographic regions—the...
Diego Company manufactures one product that is sold for $73 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 44,000 units and sold 39,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 23 Direct labor $ 16 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 4 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 748,000 Fixed selling and administrative expense $...
Diego Company manufactures one product that is sold for $74 per unit in two geographic regions—the...
Diego Company manufactures one product that is sold for $74 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 45,000 units and sold 40,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 24 Direct labor $ 18 Variable manufacturing overhead $ 3 Variable selling and administrative $ 5 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 585,000 Fixed selling and administrative expense $...
Diego Company manufactures one product that is sold for $75 per unit in two geographic regions—the...
Diego Company manufactures one product that is sold for $75 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 46,000 units and sold 42,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 25 Direct labor $ 20 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 4 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 644,000 Fixed selling and administrative expense $...
Diego Company manufactures one product that is sold for $79 per unit in two geographic regions—the...
Diego Company manufactures one product that is sold for $79 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 50,000 units and sold 45,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 29 Direct labor $ 16 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 4 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 800,000 Fixed selling and administrative expense $...
Diego Company manufactures one product that is sold for $71 per unit in two geographic regions—the...
Diego Company manufactures one product that is sold for $71 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 54,000 units and sold 49,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 22 Direct labor $ 12 Variable manufacturing overhead $ 3 Variable selling and administrative $ 5 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 864,000 Fixed selling and administrative expense $...
Diego Company manufactures one product that is sold for $70 per unit in two geographic regions—the...
Diego Company manufactures one product that is sold for $70 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 41,000 units and sold 36,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 20 Direct labor $ 10 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 4 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 984,000 Fixed selling and administrative expenses $...
[The following information applies to the questions displayed below.] Diego Company manufactures one product that is...
[The following information applies to the questions displayed below.] Diego Company manufactures one product that is sold for $78 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 49,000 units and sold 44,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 28 Direct labor $ 14 Variable manufacturing overhead $ 4 Variable selling and administrative $ 6 Fixed costs per year: Fixed manufacturing...
Diego Company manufactures one product that is sold for $74 per unit in two geographic regions—the...
Diego Company manufactures one product that is sold for $74 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 45,000 units and sold 40,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 24 Direct labor $ 18 Variable manufacturing overhead $ 3 Variable selling and administrative $ 5 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 585,000 Fixed selling and administrative expense $...
Diego Company manufactures one product that is sold for $70 per unit in two geographic regions—the...
Diego Company manufactures one product that is sold for $70 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 53,000 units and sold 48,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials $ 21 Direct labor $ 10 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative $ 4 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead $ 1,060,000 Fixed selling and administrative expense $...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT