Question

Part R-3 is used in one of Pries Corporation's products. The company makes 10,000 units of...

Part R-3 is used in one of Pries Corporation's products. The company makes 10,000 units of this part each year with a unit variable cost of $50 and a unit fixed cost of $20. An outside supplier has offered to provide the annual requirement of the part R-3 for only $60 each. The company estimates that 30% of the fixed costs above will continue if the parts are purchased from the outside supplier.

When deciding whether to make or buy the component, what cost of making the part R-3 should be compared to the price of buying the component?

Select one:

a. $600,000

b. $560,000

c. $640,000

d. $500,000

Homework Answers

Answer #1

While deciding whether to purchase or make the product only those cost are to be considered which will reduce or Increase in case of any of the option is considered. In other words fixed cost should not be considered while taking the decision.

Also if any percentage of the fixed cost will reduce if the product is bought instead of make then that cost is to be taken into consideration as it will considered as opportunity cost

Therefore in this case cost of making to be considered will be

= Variable cost = $50

Fixed cost that will reduce = 20*70% (As 30% of it will be continue even if the parts are purchased.)

= $14

Total cost per unit

= $64

Units produced = 10,000 units

Total cost

= 10,000*64

= $640,000

Therefore the correct option is C

If you find the answer helpful please upvote.

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Part U67 is used in one of Broce Corporation's products. The company's Accounting Department reports the...
Part U67 is used in one of Broce Corporation's products. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the 15,000 units of the part that are needed every year. Per Unit Direct materials $18.00 Direct labor $23.00 Variable overhead $10.00 Fixed overhead $240,000 An outside supplier has offered to make the part and sell it to the company for $58.00 each. If this offer is accepted, twenty percent (25%) of the fixed overhead costs would be avoided.   What...
ABC Company makes 40,000 units per year of a part it uses in the products it...
ABC Company makes 40,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The per unit product cost of this part is shown below: direct materials .............. $15.30 direct labor .................. 24.70 variable overhead ............. 2.10 fixed overhead ................ 27.40 total ......................... $69.50 An outside supplier has offered to sell ABC Company 40,000 units of this part a year for $66.10 per unit. If ABC Company accepts this offer, the facilities now being used to make...
Supler Corporation produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit...
Supler Corporation produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit product cost is $20, computed as follows: Direct materials $ 6 Direct labor 7 Variable manufacturing overhead 3 Fixed manufacturing overhead 4 Unit product cost $ 20 An outside supplier has offered to provide the annual requirement of 7,200 of the parts for only $13 each. The company estimates that 50% of the fixed manufacturing overhead cost above could be eliminated if the parts...
Frontier Company makes 13,000 units per year of a part it uses in the products it...
Frontier Company makes 13,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows: Direct materials $ 13.50 Direct labor 21.10 Variable manufacturing overhead 3.30 Fixed manufacturing overhead 11.20 Unit product cost $ 49.10 An outside supplier has offered to sell the company all of these parts it needs for $42.60 a unit. If the company accepts this offer, the facilities now being used to make...
94) Assume that a company makes 30,000 units of Part A each year. At this level...
94) Assume that a company makes 30,000 units of Part A each year. At this level of production, the company’s accounting system reports the following cost per unit: Direct materials $ 16 Direct labor 10 Variable manufacturing overhead 4 Fixed manufacturing overhead 8 Total cost per unit $ 38 An outside supplier has offered to sell the company 30,000 parts per year for a price of $33 per part. The company believes that $155,400 of the fixed manufacturing overhead cost...
Royal Company manufactures 20,000 units of part R-3 each year for use on its production line....
Royal Company manufactures 20,000 units of part R-3 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part R-3 is: Direct Materials ……………………... $ 4.80 Direct labor ………………………………… 7.00 Variable manufacturing overhead ………….. 3.20 Fixed Manufacturing Overhead ……………… 10.00 Total cost per part…………………………….. $25.00 An outside supplier has offered to sell 20,000 units of part R-3 each year to Royal Company for $23.50 per part. If Royal Company accepts this offer,...
XYZ Co. produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit...
XYZ Co. produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit product cost is $30, computed as follows: Direct materials, direct labor, and variable overhead $22 Fixed overhead $8 Total $30 An outside supplier has offered to provide the parts for only $25 each. The company estimates that 25% of the fixed manufacturing overhead cost above could be eliminated if the parts are purchased from the outside supplier. Based on these data, the per-unit dollar...
Exercise 10-11 Make or Buy a Component [LO10-3] Han Products manufactures 27,000 units of part S-6...
Exercise 10-11 Make or Buy a Component [LO10-3] Han Products manufactures 27,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is:        Direct materials $ 4.40   Direct labor 7.00   Variable manufacturing overhead 2.70   Fixed manufacturing overhead 15.00   Total cost per part $ 29.10     An outside supplier has offered to sell 27,000 units of part S-6 each year to Han Products for $44.00 per...
Part D70 is used in one of Wally Corporation's products. The company's Accounting Department reports the...
Part D70 is used in one of Wally Corporation's products. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the 10,000 units of the part that are needed every year. Per Unit Direct Materials $7.00 Direct Labor $6.00 Variable Overhead $5.00 Supervisor's Salary $4.00 Depreciation of Special Equipment $1.50 Allocated General Overhead $5.50 An outside supplier has offered to make the part and sell it to the company for $25.00 each. If this offer is accepted, the supervisor's salary...
Part U67 is used in one of Broce Corporation's products. The company's Accounting Department reports the...
Part U67 is used in one of Broce Corporation's products. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the 16,700 units of the part that are needed every year. Per Unit Direct materials $ 3.90 Direct labor $ 4.60 Variable overhead $ 7.60 Supervisor's salary $ 8.30 Depreciation of special equipment $ 8.90 Allocated general overhead $ 5.90 An outside supplier has offered to make the part and sell it to the company for $32.00 each. If this...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT