Question

Dilia Company incurred manufacturing overhead cost for the year as follows: Direct materials $ 50 /unit...

Dilia Company incurred manufacturing overhead cost for the year as follows:

Direct materials $ 50 /unit
Direct labor $ 35 /unit
Manufacturing overhead
Variable $ 15 /unit
Fixed ($25/unit for 1,500 units) $ 37,500
Variable selling and administrative expenses $ 10,500
Fixed selling and administrative expenses $ 20,000

The company produced 1,500 units and sold 1,200 of them at $225 per unit. Assume that the production manager is paid a 2 percent bonus based on the company’s net income.

Required

Prepare an income statement using absorption costing.

Prepare an income statement using variable costing.

Determine the manager’s bonus using each approach. Which approach would you recommend for internal reporting?

Prepare an income statement using absorption costing.

DILIA COMPANY
Income Statement
(Absorption Costing)
Cost of goods sold
0
$0
$0

Prepare an income statement using variable costing.

DILIA COMPANY
Income Statement
(Variable Costing)
Cost of goods sold
0
$0
$0

Determine the manager’s bonus using each approach. Which approach would you recommend for internal reporting?

All spots in the chart have to be filled out please.

Absorption costing
Variable costing
Which approach is recommended?

Homework Answers

Answer #1

Solution a:

DILIA COMPANY
Income Statement
(Absorption Costing)
Revenues (1200*$225) $2,70,000
Cost of goods sold:
Direct materials (1200*$50) $60,000
Direct labor (1200*$35) $42,000
Variable Manufacturing overhead [1200*$15] $18,000
Fixed Manufacturing overhead [1200*$25] $30,000
Cost of goods sold $1,50,000
Gross margin $1,20,000
Variable Selling and administrative expenses $10,500
Fixed Selling and administrative expenses $20,000
Total Selling and administrative expense $30,500
Net income $89,500

Solution b:

DILIA COMPANY
Income Statement
(Variable Costing)
Revenues (1200*$225) $2,70,000
Variable Costs:
Direct materials (1200*$50) $60,000
Direct labor (1200*$35) $42,000
Variable Manufacturing overhead [1200*$15] $18,000
Variable Selling and administrative expenses 10,500
Total variable costs $1,30,500
Contribution Margin 1,39,500
Fixed Costs:
Fixed Manufacturing overhead $37,500
Fixed Selling and administrative expenses $20,000
Total Fixed costs $57,500
Net income $82,000

Solution c:

Manager’s bonus using each approach
Absorption costing ($89500*2%) $1,790
Variable costing ($82000*2%) $1,640
Which approach is recommended? Variable costing
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Direct Materials          $10 per unit Direct Labor                $20 per unit Variable OH costs    $10 per unit...
Direct Materials          $10 per unit Direct Labor                $20 per unit Variable OH costs    $10 per unit Fixed OH costs         $240,000 per year      In addition to the information provided above the Company also had:               Variable selling and administrative expenses    $4 per unit                Fixed selling and administrative expenses     $120,000 per year      Prepare and Income Statement for Vijay Company using the traditional absorption costing method and an income statement using the variable costing method assuming they sold 30,000...
Burns Company incurred the following costs during the year: direct materials $23.50 per unit; direct labor...
Burns Company incurred the following costs during the year: direct materials $23.50 per unit; direct labor $15.30 per unit; variable manufacturing overhead $17.50 per unit; variable selling and administrative costs $9.60 per unit; fixed manufacturing overhead $126,000; and fixed selling and administrative costs $11,000. Burns produced 6,300 units and sold 6000 units. Determine the manufacturing cost per unit under (a) absorption costing and (b) variable costing. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.)
FAGAN MANUFACTURING COMPANY INCOME STATEMENT FOR THE YEAR ENDING DECEMBER 31, 2009 Sales $900,000 Cost of...
FAGAN MANUFACTURING COMPANY INCOME STATEMENT FOR THE YEAR ENDING DECEMBER 31, 2009 Sales $900,000 Cost of goods sold: Finished goods inventory, January 1 $0 Cost of goods manufactured 812,500 Goods available for sale $812,500 Finished goods inventory, December 31 162,500 Cost of goods sold 650,000 Gross margin $250,000 Less Operating expenses: Selling $135,000 Administrative 30,000 Total selling and administrative 165,000 Operating profit $85,000 The following additional information is available: Variable costs per unit: Direct materials $9.50 Direct labor 12.00 Manufacturing...
The variable costing income statement for Jackson Company for last year is as follows: Sales (5,000...
The variable costing income statement for Jackson Company for last year is as follows: Sales (5,000 units) P 100,000 Variable expenses: Cost of goods sold P30,000 Selling (10% of sales) 10,000 (40,000) Contribution margin P60,000 Fixed expenses Manufacturing overhead P24,000 Administrative 14,400 (38,400) Operating income P21,600 Selected data for last year concerning the operations of the company are as follows: Beginning inventory - 0 unit Units produced - 8,000 units Manufacturing costs: Direct labor - P3.00 per unit Direct materials...
Whitman Company has just completed its first year of operations. The company’s absorption costing income statement...
Whitman Company has just completed its first year of operations. The company’s absorption costing income statement for the year appears below:    Whitman Company Income Statement   Sales (42,000 units × $43.10 per unit) $ 1,810,200   Cost of goods sold (42,000 units × $21 per unit) 882,000   Gross margin 928,200   Selling and administrative expenses 441,000   Net operating income $ 487,200    The company’s selling and administrative expenses consist of $315,000 per year in fixed expenses and $3 per unit sold in...
Montier Corporation produces one product. Its cost includes direct materials ($10 per unit), direct labor ($8...
Montier Corporation produces one product. Its cost includes direct materials ($10 per unit), direct labor ($8 per unit), variable overhead ($5 per unit), fixed manufacturing ($225,000), and fixed selling and administrative ($30,000). In October 2017, Montier produced 25,000 units and sold 20,000 at $50 each. [Collapse question part] (a) Prepare an absorption costing income statement. MONTIER CORPORATION Income Statement For the Month Ended October 31, 2017 October 31, 2017 For the Quarter Ended October 31, 2017 (Absorption Costing) Cost of...
Ida Sidha Karya Company is a family-owned company located in the village of Gianyar on the...
Ida Sidha Karya Company is a family-owned company located in the village of Gianyar on the island of Bali in Indonesia. The company produces a handcrafted Balinese musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $980. Selected data for the company’s operations last year follow: Units in beginning inventory 0 Units produced 280 Units sold 265 Units in ending inventory 15 Variable costs per unit: Direct materials $ 150 Direct labor $...
Whitman Company has just completed its first year of operations. The company’s absorption costing income statement...
Whitman Company has just completed its first year of operations. The company’s absorption costing income statement for the year appears below: Whitman Company Income Statement Sales (38,000 units × $43.10 per unit) $ 1,637,800 Cost of goods sold (38,000 units × $25 per unit) 950,000 Gross margin 687,800 Selling and administrative expenses 475,000 Net operating income $ 212,800 The company’s selling and administrative expenses consist of $285,000 per year in fixed expenses and $5 per unit sold in variable expenses....
Whitman Company has just completed its first year of operations. The company’s absorption costing income statement...
Whitman Company has just completed its first year of operations. The company’s absorption costing income statement for the year appears below:    Whitman Company Income Statement   Sales (35,000 units × $25 per unit) $ 875,000   Cost of goods sold (35,000 units × $16 per unit) 560,000   Gross margin 315,000   Selling and administrative expenses 280,000   Net operating income $ 35,000    The company’s selling and administrative expenses consist of $210,000 per year in fixed expenses and $2 per unit sold in...
Whitman Company has just completed its first year of operations. The company’s absorption costing income statement...
Whitman Company has just completed its first year of operations. The company’s absorption costing income statement for the year follows: Whitman Company Income Statement Sales (39,000 units × $42.60 per unit) $ 1,661,400 Cost of goods sold (39,000 units × $21 per unit) 819,000 Gross margin 842,400 Selling and administrative expenses 409,500 Net operating income $ 432,900 The company’s selling and administrative expenses consist of $292,500 per year in fixed expenses and $3 per unit sold in variable expenses. The...