Question

A company uses the following standard costs to produce a single unit of output. Direct materials...

A company uses the following standard costs to produce a single unit of output. Direct materials 6 pounds at $0.90 per pound = $5.40 Direct labor 0.5 hour at $12.00 per hour = $6.00 Manufacturing overhead 0.5 hour at $4.80 per hour = $2.40 During the latest month, the company purchased and used 58,000 pounds of direct materials at a price of $1.00 per pound to produce 10,000 units of output. Direct labor costs for the month totaled $56,350 based on 4,900 direct labor hours worked. Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $15,000 and fixed manufacturing overhead incurred was $10,400. Based on this information, the direct labor rate variance for the month was: A. $1,200 favorable B. $3,650 favorable C. $2,450 favorable D. $3,650 unfavorable

Homework Answers

Answer #1

Standard rate = $12 per hour

Actual labor cost = $56,350

Actual time = 4,900 direct labor hour

Actual rate = Actual labor cost/Actual time

= 56,350/4,900

= $11.5 per direct labor hour

Direct labor rate variance = Actual time x (Standard rate - Actual rate)

= 4,900 x (12 - 11.5)

= 4,900 x 0.5

= $2,450 Favorable

Correct option is (C)

kindly give a positive rating if you are satisfied with the solution. Please ask if you have any query related to the question, Thanks.

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
A company uses the following standard costs to produce a single unit of output. Direct materials...
A company uses the following standard costs to produce a single unit of output. Direct materials 8 pounds at $1.10 per pound = $ 8.80 Direct labor 0.50 hour at $8.00 per hour = $ 4.00 Manufacturing overhead 0.50 hour at $4.30 per hour = $ 2.15 During the latest month, the company purchased and used 76,000 pounds of direct materials at a price of $1.2 per pound to produce 10,000 units of output. Direct labor costs for the month...
1. Holo Company reported the following financial numbers for one of its divisions for the year;...
1. Holo Company reported the following financial numbers for one of its divisions for the year; average total assets of $6,600,000; sales of $7,775,000; cost of goods sold of $4,025,000; and operating expenses of $1,467,000. Compute the division's return on investment: 18.9% 27.7%. 34.6%. 32.0%. 29.36%. 2. A granary allocates the cost of unprocessed wheat to the production of feed, flour, and starch. For the current period, unprocessed wheat was purchased for $260,000, and the following quantities of product and...
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below....
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below. Direct materials—1 pound plastic at $8.00 per pound $ 8.00 Direct labor—2.0 hours at $12.15 per hour 24.30 Variable manufacturing overhead 12.00 Fixed manufacturing overhead 8.00 Total standard cost per unit $52.30 The predetermined manufacturing overhead rate is $10.00 per direct labor hour ($20.00 ÷ 2.0). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 11,200 direct labor hours...
Bramble Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below....
Bramble Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below. Direct materials—1 pound plastic at $8.00 per pound $ 8.00 Direct labor—1.5 hours at $11.70 per hour 17.55 Variable manufacturing overhead 9.75 Fixed manufacturing overhead 5.25 Total standard cost per unit $40.55 The predetermined manufacturing overhead rate is $10.00 per direct labor hour ($15.00 ÷ 1.5). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 8,100 direct labor hours...
Oxford Co. has a materials standard of 2.1 pounds per unit of output. Each pound has...
Oxford Co. has a materials standard of 2.1 pounds per unit of output. Each pound has a standard price of $15 per pound. During February, Oxford Co. paid $57,900 for 4,920 pounds, which were used to produce 2,450 units. What is the direct materials quantity variance? $8,940 favorable $3,375 favorable $1,240 unfavorable $9,700 unfavorable
1.) The following company information is available for March. The direct materials price variance is:   ...
1.) The following company information is available for March. The direct materials price variance is:      Direct materials purchased and used   3,400 feet @ $75 per foot   Standard costs for direct materials for March production   3,500 feet @ $73 per foot $500 favorable. $6,800 unfavorable. $7,000 unfavorable. $6,800 favorable. $7,000 favorable. 2.) Georgia, Inc. has collected the following data on one of its products. The direct materials quantity variance is:       Direct materials standard (3 lbs @ $1/lb)   $ 3...
Trico Company set the following standard unit costs for its single product. Direct materials (30 Ibs....
Trico Company set the following standard unit costs for its single product. Direct materials (30 Ibs. @ $4.80 per Ib.) $ 144.00 Direct labor (7 hrs. @ $14 per hr.) 98.00 Factory overhead—variable (7 hrs. @ $6 per hr.) 42.00 Factory overhead—fixed (7 hrs. @ $9 per hr.) 63.00 Total standard cost $ 347.00 The predetermined overhead rate is based on a planned operating volume of 80% of the productive capacity of 67,000 units per quarter. The following flexible budget...
Cheyenne Company is planning to produce 2,700 units of product in 2017. Each unit requires 1.60...
Cheyenne Company is planning to produce 2,700 units of product in 2017. Each unit requires 1.60 pounds of materials at $5.40 per pound and a half-hour of labor at $14.00 per hour. The overhead rate is 80% of direct labor. Collapse question part (a) Compute the budgeted amounts for 2017 for direct materials to be used, direct labor, and applied overhead. Direct materials $ Direct labor $ Overhead
Beakins Company produces a single product. The standard cost card for the product follows: Direct materials...
Beakins Company produces a single product. The standard cost card for the product follows: Direct materials (4 yards @ $5 per yard)............................. $20 Direct labor (1.5 hours @ $10 per hour).............................. $15 Variable manufacturing overhead (1.5 hrs. @ $4 per hour) $6 During a recent period the company produced 1,200 units of product. Various costs associated with the production of these units are given below: Direct materials purchased (6,000 yards)..... $29,400 Direct materials used in production................ 5,120 yards Direct labor...
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below....
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below. Direct materials—1 pound plastic at $6.00 per pound $ 6.00 Direct labor—2.5 hours at $12.10 per hour 30.25 Variable manufacturing overhead 18.75 Fixed manufacturing overhead 21.25 Total standard cost per unit $76.25 The predetermined manufacturing overhead rate is $16.00 per direct labor hour ($40.00 ÷ 2.5). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 12,750 direct labor hours...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT