Question

Gelb Company currently manufactures 40,000 units per year of a key component for its manufacturing process....

Gelb Company currently manufactures 40,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $6.25 per unit, fixed costs related to making this component are $73,000 per year, and allocated fixed costs are $83,500 per year. The allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys this component. The company is considering buying this component from a supplier for $3.50 per unit.

Calculate the total incremental cost of making 40,000 units and buying 40,000 units. Should it continue to manufacture the component, or should it buy this component from the outside supplier?

Homework Answers

Answer #1
Answer
Gelb Company
Ans. The company should buy the component from outside supplier as it results in a lower total incremental cost of $ 1,40,000
Working:
a. Costs to Make / manufacture the component
Particulars Amount
Variable Cost (40,000 Units* $6.25 per unit) $2,50,000
Fixed Manufacturing Costs (Given) $73,000
Total Incremental Costs to Make $ 3,23,000
b. Costs to Buy from the outside supplier
Particulars Amount
Purchase Price = 40,000 units * ($3.50 buying Rate per unit) $ 1,40,000
Please Like !!!
Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Gelb Company currently manufactures 43,500 units per year of a key component for its manufacturing process....
Gelb Company currently manufactures 43,500 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $6.25 per unit, fixed costs related to making this component are $73,000 per year, and allocated fixed costs are $71,500 per year. The allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys this component. The company is considering buying this component from a supplier for $3.50 per unit. Calculate the total incremental cost of making 43,500 and buying 43,500...
Gelb Company currently manufactures 47,000 units per year of a key component for its manufacturing process....
Gelb Company currently manufactures 47,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $6.25 per unit, fixed costs related to making this component are $71,000 per year, and allocated fixed costs are $65,500 per year. The allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys this component. The company is considering buying this component from a supplier for $3.90 per unit. Calculate the total incremental cost of making 47,000 units and buying...
Gilberto Company currently manufactures 60,000 units per year of one of its crucial parts. Variable costs...
Gilberto Company currently manufactures 60,000 units per year of one of its crucial parts. Variable costs are $2.30 per unit, fixed costs related to making this part are $60,000 per year, and allocated fixed costs are $45,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Gilberto is considering buying the part from a supplier for a quoted price of $3.50 per unit guaranteed for a three-year period. Calculate the total incremental cost of...
xercise 23-5 Make or buy LO A1 Gelb Company currently manufactures 41,500 units per year of...
xercise 23-5 Make or buy LO A1 Gelb Company currently manufactures 41,500 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $5.15 per unit, fixed costs related to making this component are $79,000 per year, and allocated fixed costs are $80,500 per year. The allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys this component. The company is considering buying this component from a supplier for $3.70 per unit. Calculate the total incremental...
Gilberto Company currently manufactures 60,000 units per year of one of its crucial parts. Variable costs...
Gilberto Company currently manufactures 60,000 units per year of one of its crucial parts. Variable costs are $1.60 per unit, fixed costs related to making this part are $60,000 per year, and allocated fixed costs are $30,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Gilberto is considering buying the part from a supplier for a quoted price of $2.80 per unit guaranteed for a three-year period. Calculate the total incremental cost of...
Exercise 23-4 Make or buy decision LO A1 Gilberto Company currently manufactures 60,000 units per year...
Exercise 23-4 Make or buy decision LO A1 Gilberto Company currently manufactures 60,000 units per year of one of its crucial parts. Variable costs are $1.80 per unit, fixed costs related to making this part are $60,000 per year, and allocated fixed costs are $30,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Gilberto is considering buying the part from a supplier for a quoted price of $3.00 per unit guaranteed for a...
Santos Company currently manufactures one of its crucial parts at a cost of $3.20 per unit....
Santos Company currently manufactures one of its crucial parts at a cost of $3.20 per unit. This cost is based on a normal production rate of 70,000 units per year. Variable costs are $1.70 per unit, fixed costs related to making this part are $70,000 per year, and allocated fixed costs are $35,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Santos is considering buying the part from a supplier for a quoted...
Santos Company currently manufactures one of its crucial parts at a cost of $3.20 per unit....
Santos Company currently manufactures one of its crucial parts at a cost of $3.20 per unit. This cost is based on a normal production rate of 70,000 units per year. Variable costs are $1.70 per unit, fixed costs related to making this part are $70,000 per year, and allocated fixed costs are $35,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Santos is considering buying the part from a supplier for a quoted...
Haver Company currently produces component RX5 for its sole product. The current cost per unit to...
Haver Company currently produces component RX5 for its sole product. The current cost per unit to manufacture the required 50,000 units of RX5 follows.   Direct materials $ 5.00   Direct labor 8.00   Overhead 9.00     Total costs per unit 22.00    Direct materials and direct labor are 100% variable. Overhead is 80% fixed. An outside supplier has offered to supply the 50,000 units of RX5 for $18.00 per unit.    Required:    1. Calculate the incremental costs of making and buying component...
Haver Company currently produces component RX5 for its sole product. The current cost per unit to...
Haver Company currently produces component RX5 for its sole product. The current cost per unit to manufacture the required 62,000 units of RX5 follows. Direct materials $ 5.00 Direct labor 9.00 Overhead 10.00 Total costs per unit 24.00 Direct materials and direct labor are 100% variable. Overhead is 70% fixed. An outside supplier has offered to supply the 62,000 units of RX5 for $20.00 per unit. Required: 1. Calculate the incremental costs of making and buying component RX5. Total Incremental...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT