Question

Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $10.35 (2.30 pounds x $4.50). During...

Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $10.35 (2.30 pounds x $4.50). During July, the company purchases and uses 3,105 pounds of materials costing $16,767 in making 1,500 units of finished product.

Compute the total, price, and quantity materials variances.

Homework Answers

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $9.00 (2.00 pounds x $4.50). During...
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $9.00 (2.00 pounds x $4.50). During July, the company purchases and uses 2,420 pounds of materials costing $12,826 in making 1,100 units of finished product. Compute the total, price, and quantity materials variances. (Round per unit values to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places, e.g. 52.) Total materials variance $ Materials price variance $ Materials quantity variance $ Click if you would like to...
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $9.24 (2.10 pounds x $4.40). During...
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $9.24 (2.10 pounds x $4.40). During July, the company purchases and uses 2,835 pounds of materials costing $15,026 in making 1,500 units of finished product. Compute the total, price, and quantity materials variances. (Round per unit values to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places, e.g. 52.) Total materials variance $ Materials price variance $ Materials quantity variance $
Question 1 Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $9.84 (2.40 pounds x...
Question 1 Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $9.84 (2.40 pounds x $4.10). During July, the company purchases and uses 2,808 pounds of materials costing $14,882 in making 1,300 units of finished product. Compute the total, price, and quantity materials variances. (Round per unit values to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places, e.g. 52.) Total materials variance: Materials price variance: Materials quantity variance:
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $9.24 (2.20 pounds x $4.20). During...
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $9.24 (2.20 pounds x $4.20). During July, the company purchases and uses 2,376 pounds of materials costing $12,830 in making 1,200 units of finished product. Compute the total, price, and quantity materials variances. (Round per unit values to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places, e.g. 52.) Total materials variance $ FavorableNeither favorable nor unfavorableUnfavorable Materials price variance $ UnfavorableFavorableNeither favorable nor unfavorable Materials quantity...
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $8.40 (2.00 pounds x $4.20). During...
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $8.40 (2.00 pounds x $4.20). During July, the company purchases and uses 2,160 pounds of materials costing $11,448 in making 1,200 units of finished product. Compute the total, price, and quantity materials variances. (Round per unit values to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places, e.g. 52.) Total materials variance $enter a dollar amount rounded to 0 decimal places select an option           ...
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $8.40 (2.00 pounds x $4.20). During...
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $8.40 (2.00 pounds x $4.20). During July, the company purchases and uses 2,160 pounds of materials costing $11,448 in making 1,200 units of finished product. Compute the total, price, and quantity materials variances. (Round per unit values to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places, e.g. 52.) Total materials variance $enter a dollar amount rounded to 0 decimal places select an option           ...
Mordica Company’s standard labor cost per unit of output is $30.00 (2.50 hours x $12.00 per...
Mordica Company’s standard labor cost per unit of output is $30.00 (2.50 hours x $12.00 per hour). During August, the company incurs 2,925 hours of direct labor at an hourly cost of $10.80 per hour in making 1,300 units of finished product. Compute the total, price, and quantity labor variances. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.)
Mordica Company’s standard labor cost per unit of output is $33.60 (3.00 hours x $11.20 per...
Mordica Company’s standard labor cost per unit of output is $33.60 (3.00 hours x $11.20 per hour). During August, the company incurs 3,045 hours of direct labor at an hourly cost of $11.70 per hour in making 1,000 units of finished product. Compute the total, price, and quantity labor variances. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.) Total labor variance $ Labor price variance $ Labor quantity variance $
Question 3 Mordica Company’s standard labor cost per unit of output is $21.00 (2.10 hours x...
Question 3 Mordica Company’s standard labor cost per unit of output is $21.00 (2.10 hours x $10.00 per hour). During August, the company incurs 2,772 hours of direct labor at an hourly cost of $11.00 per hour in making 1,200 units of finished product. Compute the total, price, and quantity labor variances. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.) Total labor variance $ Labor price variance $ Labor quantity variance $
Brief Exercise 15-5 Indigo Company’s standard labor cost per unit of output is $32.77 (2.90 hours...
Brief Exercise 15-5 Indigo Company’s standard labor cost per unit of output is $32.77 (2.90 hours x $11.30 per hour). During August, the company incurs 3,532 hours of direct labor at an hourly cost of $11.75 per hour in making 1,200 units of finished product. Compute the total, price, and quantity labor variances. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.) Total labor variance $ Labor price variance $ Labor quantity variance
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT
Active Questions
  • Listed below are systolic blood pressure measurements​ (mm Hg) taken from the right and left arms...
    asked 2 minutes ago
  • Using the macroeconomic model studied, analyze the impact of the following events on Canadian savings, investment,...
    asked 5 minutes ago
  • 13. There's a special relationship between Database Administrators, Database Design Analysts, Systems Analysts and end users....
    asked 6 minutes ago
  • An Illinois state program evaluator is tasked with studying the intelligence of soon graduating high school...
    asked 8 minutes ago
  • 1. What are the impact of credit risk on bank? 2. Result of bank’s exposure to...
    asked 10 minutes ago
  • 1. Given Canada’s domestic demand and domestic supply: P=50-(Q/3) P=10+(Q/3) If the government imposes a production...
    asked 16 minutes ago
  • . The concentration of chloride ions can be determined indirectly using atomic absorption spectroscopy. An excess...
    asked 18 minutes ago
  • how much would you have to deposit quarterly in order to have $35,000, at the end...
    asked 20 minutes ago
  • You are sitting in your parked car and notice a jogger approach in the convex side...
    asked 23 minutes ago
  • substance is oxidized and which is reduced. 1. 2K+2H2O_2KOH+H2 2. 2mg+O2_2mgo 3. 2Na+2H2O_2NaoH+H2
    asked 33 minutes ago
  • There are six red balls and three green balls in a box. If we randomly select...
    asked 37 minutes ago
  • what is the difference between a regular equation and a differential equation? What are the types...
    asked 37 minutes ago