Walter Enterprises expects its September sales to be 25% higher than its August sales of $200,000. Purchases were $150,000 in August and are expected to be $170,000 in September. All sales are on credit and are collected as follows: 35% in the month of the sale and 65% in the following month. Merchandise purchases are paid as follows: 25% in the month of purchase and 75% in the following month. The beginning cash balance on September 1 is $7,900. The ending cash balance on September 30 would be:
25,400.
$87,900.
$62,500.
$70,400.
$182,900.
Answer : $70400(explanation below)
Ending Cash balanceSEP 30th calculation
Beginning balance + cash receipts - Cash payment
Beginning balance = $7900
Cash receipts
35% of September sales
September sales = August sales +25%
= $200000+25% = $250000
So , 35% ×$250000 = $87500
65%×august sales
= $200000×65% = $130000
total Cash receipt = $87500+$130000 = $217500
Cash payment
25%×sept purchase
= $170000×25% = $42500
75%×august purchase
= $150000×75% = $112500
total Cash payment = $42500+$112500 = $155000
Therefore
Ending cash balance sept 30th =$7900+$217500 -$155000 = $70400
ending Cash balance = $70400
ALL THE BEST
PLEASE DO SUPPORT US
ANY DOUBT PLEASE COMMENT BELOW
THANK YOU
Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.