Question

1. Wang Co. manufactures and sells a single product that sells for $630 per unit; variable...

1. Wang Co. manufactures and sells a single product that sells for $630 per unit; variable costs are $378 per unit. Annual fixed costs are $872,000. Current sales volume is $4,380,000. Management targets an annual pre-tax income of $1,305,000. Compute the dollar sales to earn the target pre-tax net income.

2.

A manufacturer reports the following information below for its first three years in operation.

Year 1 Year 2 Year 3
Income under variable costing $ 86,000 119,000 125,000
Beginning inventory (units) 0 900 550
Ending inventory (units) 900 550 0
Fixed manufacturing overhead per unit $ 12.00 $ 12.00 $ 12.00


Income for year 3 using absorption costing is:

3.

During its most recent fiscal year, Dover, Inc. had total sales of $3,060,000. Contribution margin amounted to $1,430,000 and pretax income was $295,000. What amount should have been reported as variable costs in the company's contribution margin income statement for the year?

4.

During March, a firm expects its total sales to be $154,000, its total variable costs to be $94,400, and its total fixed costs to be $24,400. The contribution margin for March is:

Homework Answers

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
1. Wang Co. manufactures and sells a single product that sells for $540 per unit; variable...
1. Wang Co. manufactures and sells a single product that sells for $540 per unit; variable costs are $324 per unit. Annual fixed costs are $836,000. Current sales volume is $4,290,000. Compute the contribution margin per unit. 2. A firm expects to sell 24,800 units of its product at $10.80 per unit and to incur variable costs per unit of $5.80. Total fixed costs are $68,000. The total contribution margin is: 3. McCoy Brothers manufactures and sells two products, A...
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $110 per unit and whose total variable...
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $110 per unit and whose total variable costs are $88 per unit. The company’s annual fixed costs are $308,000. (1) Prepare a contribution margin income statement for Blanchard Company at the break-even point. BLANCHARD COMPANY Contribution Margin Income Statement (at Break-Even) Amount Percentage of sales Sales Variable costs Contribution margin Fixed costs Net income Sales Variable costs Contribution margin Fixed costs Net income % Sales Variable costs Contribution margin Fixed costs...
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $100 per unit and whose total variable...
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $100 per unit and whose total variable costs are $76 per unit. The company’s annual fixed costs are $338,400. (1) Prepare a contribution margin income statement for Blanchard Company at the break-even point. BLANCHARD COMPANY Contribution Margin Income Statement (at Break-Even) Amount Percentage of sales % Sales Variable costs Contribution margin Fixed costs $ (2) Assume the company’s fixed costs increase by $126,000. What amount of sales (in dollars) is needed...
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $240 per unit and whose total variable...
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $240 per unit and whose total variable costs are $192 per unit. The company’s annual fixed costs are $734,400. (1) Prepare a contribution margin income statement for Blanchard Company showing sales, variable costs, and fixed costs at the break-even point. (2) Assume the company’s fixed costs increase by $138,000. What amount of sales (in dollars) is needed to break even? BLANCHARD COMPANY Contribution Margin Income Statement (at Break-Even) Amount Percentage of...
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $160 per unit and whose total variable...
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $160 per unit and whose total variable costs are $120 per unit. The company’s annual fixed costs are $629,000. The sales manager predicts that annual sales of the company’s product will soon reach 39,900 units and its price will increase to $199 per unit. According to the production manager, variable costs are expected to increase to $139 per unit, but fixed costs will remain at $629,000. The income tax rate is...
A company's product sells at $12.20 per unit and has a $5.30 per unit variable cost....
A company's product sells at $12.20 per unit and has a $5.30 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $97,000. The contribution margin per unit is: Multiple Choice $17.50. $6.90. $5.30. $12.20. $8.07. Brush Industries reports the following information for May: Sales $ 910,000 Fixed cost of goods sold 102,000 Variable cost of goods sold 252,000 Fixed selling and administrative costs 102,000 Variable selling and administrative costs 127,000 Calculate the operating income for May under absorption costing....
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable...
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable costs per unit: Direct materials $ 3 Direct labor 9 Variable manufacturing overhead 4 Variable selling and administrative 1 Total variable cost per unit $ 17 Fixed costs per month: Fixed manufacturing overhead $ 108,000 Fixed selling and administrative 166,000 Total fixed cost per month $ 274,000 The product sells for $53 per unit. Production and sales data for July and August, the first...
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable...
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable costs per unit: Direct materials $ 5 Direct labor 12 Variable manufacturing overhead 4 Variable selling and administrative 1 Total variable cost per unit $ 22 Fixed costs per month: Fixed manufacturing overhead $ 72,000 Fixed selling and administrative 175,000 Total fixed cost per month $ 247,000 The product sells for $51 per unit. Production and sales data for July and August, the first...
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable...
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable costs per unit: Direct materials $ 5 Direct labor 11 Variable manufacturing overhead 2 Variable selling and administrative 3 Total variable cost per unit $ 21 Fixed costs per month: Fixed manufacturing overhead $ 144,000 Fixed selling and administrative 160,000 Total fixed cost per month $ 304,000 The product sells for $47 per unit. Production and sales data for July and August, the first...
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable...
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable costs per unit: Direct materials $ 3 Direct labor 12 Variable manufacturing overhead 2 Variable selling and administrative 3 Total variable cost per unit $ 20 Fixed costs per month: Fixed manufacturing overhead $ 72,000 Fixed selling and administrative 172,000 Total fixed cost per month $ 244,000 The product sells for $53 per unit. Production and sales data for July and August, the first...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT