Question

Columbia Products produced and sold 1,200 units of the company’s only product in March. You have...

Columbia Products produced and sold 1,200 units of the company’s only product in March. You have collected the following information from the accounting records:

Sales price (per unit) $ 130
Manufacturing costs:
Fixed overhead (for the month) 12,000
Direct labor (per unit) 10
Direct materials (per unit) 33
Variable overhead (per unit) 24
Marketing and administrative costs:
Fixed costs (for the month) 16,800
Variable costs (per unit) 3

  

a. Compute the following:

  

a. Compute the following:

  

a. Compute the following:

  

1. Variable manufacturing cost per unit.
2. Full cost per unit.
3. Variable cost per unit.
4. Full absorption cost per unit.
5. Prime cost per unit.
6. Conversion cost per unit.
7. Profit margin per unit.
8. Contribution margin per unit.
9. Gross margin per unit.

Homework Answers

Answer #1

Sollutio:- 1)Variable manufacturing cost per unit:-

= Direct material + direct labor + variable overhead

= 33+10+24

=$67 per unit.

2)Full cost per unit:-

= 33+10+24+3+(12000+16800)/1200

= $94 per unit.

3)Variable cost per unit

= 33+10+24+3

= $70 per unit

4)Full Absorption cost:-

= Variable manufacturing cost + fixed overhead per unit

= 67+12000/1200

= $77 per unit.

5)Prime cost:-

= Material + labor

= 33+10

= $43 per unit.

6)Conversion cost per unit:-

= Labor cost + manufacturing overhead

= 10+24+12000/1200

= $44 per unit.

  7)Profit margin per unit :-

= selling price per unit-total cost per unit

   =130-94(calculated in sollution2)

= $36per unit.

8)CM per unit:-

= Sales price – variable costs

= 130 – 70

= $60 per unit

9)Gross margin:-

= Sales – cost of goods sold

= 130-77

= $53 per unit

Know the answer?
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for?
Ask your own homework help question
Similar Questions
Earhart Instruments, Inc., produces calculators. For next year, Earhart predicts that 50,000 units will be produced,...
Earhart Instruments, Inc., produces calculators. For next year, Earhart predicts that 50,000 units will be produced, with the following total costs: Direct materials $130,000 Direct labor 50,000 Variable overhead 25,000 Fixed overhead 220,000 1. Calculate the prime cost per unit. 3.6 2. Calculate the conversion cost per unit. 5.9 3. Calculate the total variable cost per unit. 4.1 4. Calculate the total product (manufacturing) cost per unit. 8.5 5. What if the number of units increased to 55,000 and all...
Jasper Enterprises had the following cost and production information for April: Units Produced 20,000 Units Sold...
Jasper Enterprises had the following cost and production information for April: Units Produced 20,000 Units Sold 17,000 Unit Sales Price $     200.00 Manufacturing Cost Per Unit Direct Material $      50.00 Direct Labor $      25.00 Variable Manufacturing Overhead $      10.00 Fixed manufacturing overhead ($400,000/20,000) = $      20.00 Full Manufacturing Cost Per Unit $     105.00 Non manufacturing Costs Variable Selling Expenses $80,000.00 Fixed General and Administrative Costs $75,000.00 What is Jasper Enterprise's income under variable costing?
Table shows the basic relationships among costs in Mag Company. Sales Price $400 per unit Fixed...
Table shows the basic relationships among costs in Mag Company. Sales Price $400 per unit Fixed Costs: Marketing and administrative $48,000 per period Manufacturing overhead $72,000 per period Variable costs: Marketing and administrative $16 per unit Manufacturing overhead $18 per unit Direct labour $70 per unit Direct materials $120 per unit Units produced and sold 1,200 per period Required: Determine each of the followign costs using the information above: a) Variable manufacturing cost (per unit) b) Product cost using absorption...
QUESTION 1 Total production overhead is treated as a product cost when using A. Absorption or...
QUESTION 1 Total production overhead is treated as a product cost when using A. Absorption or "Full" costing B. Throughput costing C. Throughput costing and absorption costing D. Variable costing 1 points QUESTION 2 Some companies use throughput costing for internal purposes because A. They believe only direct materials costs are truly variable in the short run B. They believe direct labor costs are fixed in the short run C. They believe all overhead costs are fixed in the short...
Larcker Manufacturing's cost accountant has provided you with the following information for January operations: Direct materials...
Larcker Manufacturing's cost accountant has provided you with the following information for January operations: Direct materials $ 34 per unit Fixed manufacturing overhead costs $ 225,000 Sales price $ 195 per unit Variable manufacturing overhead $ 19 per unit Direct labor $ 25 per unit Fixed marketing and administrative costs $ 195,000 Units produced and sold 5,500 Variable marketing and administrative costs $ 9 per unit b. Determine the variable manufacturing cost per unit. c. Determine the full absorption cost...
Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company’s...
Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company’s first year of operations: Variable costs per unit:     Manufacturing:          Direct materials . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $ 6          Direct labor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ....
Flint Enterprises had the following cost and production information for April: Units Produced 20,000 Unit Sales...
Flint Enterprises had the following cost and production information for April: Units Produced 20,000 Unit Sales Price $ 210 Manufacturing Cost Per Unit Direct Material $ 40 Direct Labor $ 25 Variable Manufacturing Overhead $ 14 Fixed Manufacturing Overhead ($360,000/20,000) = $ 18 Full Manufacturing Cost Per Unit $ 97 Nonmanufacturing Costs Variable Selling Expenses $ 66,000 Fixed General and Administrative Costs $ 57,000 Inventory increased by 5,000 units during April. What is Flint Enterprise's income under absorption costing? Multiple...
Nelter Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent...
Nelter Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $ 130 Units in beginning inventory 150 Units produced 6,830 Units sold 6,850 Units in ending inventory 130 Variable costs per unit: Direct materials $ 42 Direct labor $ 27 Variable manufacturing overhead $ 2 Variable selling and administrative expense $ 16 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $ 157,090 Fixed selling and administrative expense $ 102,750 The company produces...
ABC sells its products for $100 each. The current production level is 200,000 units, although only...
ABC sells its products for $100 each. The current production level is 200,000 units, although only 180,000 units are anticipated to be sold. Unit manufacturing costs are: Direct materials $40.00 Direct manufacturing labor $20.00 Variable overhead costs $10.00 Total fixed manufacturing costs             $400,000 Marketing expenses $5.00 per unit, plus $100,000 per year Required: a. Prepare an income statement using absorption costing. b. Prepare an income statement using variable costing.
Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company’s...
Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company’s first year of operations:          Variable costs per unit:     Manufacturing:         Direct materials $ 11         Direct labor $ 3         Variable manufacturing overhead $ 1         Variable selling and administrative $ 1   Fixed costs per year:     Fixed manufacturing overhead $ 330,000     Fixed selling and administrative $ 240,000      During the year, the company produced 30,000 units and sold 23,000 units. The selling price of the company’s product...
ADVERTISEMENT
Need Online Homework Help?

Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.

Ask a Question
ADVERTISEMENT