Use the following information to determine Net Income for the year ended December 31, 2020. All accounts have normal balances.
Sales Revenue $2,000,000
Interest Revenue 50,000
COGS Sold 1,000,000
Selling and Administrative expenses 200,000
Realized gain on sale of investments 10,000
Loss on Discontinued Operations (net of taxes) 100,000
Tax Rate is equal to 20%
Group of answer choices
$640,000
$688,000
$540,000
$588,000
Incomes
sales revenue = $2000000
Interest revenue = $50000
Realised gain on sale of investment = $10000
Total income = $2000000+$50000+$10000 = $2060000
Expenses
COGS = $1000000
Selling and Administrative expenses = $200,000
Loss on Discontinued Operations (net of taxes) = $100,000
Rate of tax = 20%
So gross amount of Loss on Discontinued Operations = ($100000/(100-20))*100 =$125000
Total expenses =$1000000+$200000+$125000 = $1325000
So Net Income = $2060000-$1325000 =$735000
Tax =$735000*20% = $147000
Income after tax = $735000-$147000 = $588000
So the correct answer is last option
Please comment for further clarification and upvote if it was helpful
Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.