It is November 1 of Year 1. Sales for Corbin Company for November and December of Year 1 and January of Year 2 are forecasted to be as follows:
November, 400,000; December 600,000; January, 200,000
On average, cost of goods sold is 70% of sales. During this period, Corbin Company expects inventory levels to remain constant. This means that inventory purchases are expected to equal the amount of cost of goods sold.
40% of purchases are for cash. Of the credit purchases, 5% are paid during the month of the purchase, 65% in the month following the purchase, and 30% in the second month following the purchase. Sales for September and October of Year 1 were 100,000 and 150,000, respectively.
What is the forecasted amount of total cash payments for November of Year 1?
November Purchase = 400,000*70% = 280,000
Credit purchase = 280,000*60% = 168,000
October purchase = 150,000*70% = $105,000
Credit purchase = 105,000*60% = 63,000
September purchase = 100,000*70% = 70,000
Credit purchase = 70,000*60% = 42,000
Payment to be made
November cash purchase = 280,000*40% = 112,000
5% of November purchase = 168,000*5% =8,400
65% of October purchase = 63,000*65% = 40,950
30% of September purchase = 42,000*30% = 12,600
Total payment
= 112,000 + 8,400 + 40,950 + 12,600
= $173,950
Get Answers For Free
Most questions answered within 1 hours.